Читати хв
Що таке корпоративна соціальна відповідальність і для чого вона потрібна бізнесу

Корпоративна соціальна відповідальність бізнесу сьогодні – нова норма адекватності та надважливий елемент для сталого розвитку спільнот.
Війна стала тригером і поштовхом для розвитку соціальної відповідальності українських бізнесів. Небайдужість компаній – це не лише відповідь на виклики дійсності та їхній внесок у перемогу, а й необхідна умова для існування загалом.
Бізнеси стають рушійною силою і творцями позитивних змін для суспільства, адже їхній вплив виходить далеко за межі їхніх продуктів чи послуг. А КСВ допомагає втілювати ці зміни системно, стратегічно і довгостроково.
Що таке корпоративна соціальна відповідальність
Корпоративна соціальна відповідальність (КСВ) – це стратегічний підхід до ведення бізнесу, відповідно до якого дії та рішення компанії враховують її вплив на добробут суспільства та навколишній світ.
В основі КСВ – завжди етична поведінка та дотримання норм чинного законодавства, а також враховування інтересів всіх стейкхолдерів.
Суміжним поняттям є корпоративне громадянство – зовнішній вияв соціальної відповідальності підприємства, метою якого є розв’язання суспільно важливих проблем без пошуку власної вигоди.
Для чого соціальна відповідальність бізнесу та брендам
Бути соціально відповідальним бізнеси мотивує можливість створювати зміни на краще: у громаді, у країні, в якій вони працюють, у суспільстві, невіддільною частиною якого вони є. Небайдужість може приносити й додаткові переваги:
- Розвиток бренду. Корпоративні норми КСВ роблять бізнес конкурентоспроможним, вибудовують довіру до нього та лояльність з боку клієнтів, працівників і партнерів.
- Оптимізація маркетингових витрат. Медіа зацікавлені у висвітленні соціальних проєктів, а це допомагає нарощувати частку голосу бренду та впізнаваність.
- Зміцнення HR-бренду. Соціальна відповідальність бізнесу є одним із факторів, на який кандидати зважають при виборі роботи. Це об’єднує спільних за цінностями людей, підвищує лояльність співробітників та допомагає залучати цінних працівників.
- Пом’якшення ризиків та уникнення репутаційних скандалів.
Соціально відповідальна позиція бізнесу має й економічний потенціал, адже допомагає змінювати ринок та світогляд людей, і відповідно давати й іншим бізнесам простір для розвитку і зростання.
Види корпоративної соціальної відповідальності
Залежно від сфери соціального впливу можна визначити такі напрямки корпоративної відповідальності:
- Екологічна. Спрямована на турботу про довкілля та протидію кліматичній кризі: мінімізація впливу на середовище та зменшення викидів, зелене й енергоефективне виробництво, сортування сміття та ресайклінг, озеленення. В Україні фокус зміщується на усунення наслідків війни: розмінуванні територій, відновленні екосистем Півдня та Сходу.
- Етична. Дотримання прав та свобод людини, забезпечення принципів гендерної рівності, рівноправності, гідних умов і оплати праці. Прикладами її втілення є також інклюзивність робочих місць, залучення людей з фізичними та ментальними особливостями, адаптація та реінтеграція ветеранів.
- Філантропічна. Це корпоративна відповідальність, проявом якої є благодійність. Бізнеси можуть допомагати вразливим верствам населення, організовувати збори для підтримки військових, залучати колег до корпоративного волонтерства та інвестувати в соціальні проєкти.
- Економічна. Сприяє сталому розвитку та ощадливому використанню ресурсів. Цей тип відповідальності передбачає фінансовий внесок компаній у втілення соціальних ініціатив у будь-якому з напрямків. Іноді вона втілюється через фінансування досліджень та розробку інновацій, що сприятимуть розв’язанню важливих проблем. Актуальним для українських бізнесів є відновлення громад, що постраждали від російського вторгнення, модернізація енергетичного сектору.
Приклади соціально відповідального бізнесу
Тактика втілення КСВ в Україні є розмаїтою: деякі компанії створюють власні фонди, деякі активно взаємодіють у партнерстві з громадськими організаціями.
Хтось фокусує соціальну відповідальність підприємства на напрямках, дотичних до його прямої діяльності, хтось обирає пріоритетні для себе вектори допомоги. Деякі компанії зосередилися лише на допомозі війську, а деякі продовжують діяльність, розпочату до вторгнення.
Ось кілька ініціатив, що втілюють соціально відповідальні бізнеси в Україні:
- Мережа клінік «Новий Зір« заснувала власний фонд «Побач перемогу». Команда системно вирушає у прифронтові території для надання мобільної офтальмологічної допомоги військовим та цивільним в зоні бойових дій. Ще з 2014 року компанія проводила безкоштовні операції з відновлення зору для військових у рамках проєкту «100 очей».
- «Нова Пошта» понад 10 років власним коштом перевозить гуманітарні вантажі. Спільно з іншими фондами компанія організовує збори, долучається до важливих ініціатив та проводить благодійні марафони – зокрема безбар’єрні для маломобільних груп населення.
- МХП за допомогою власного фонду «МХП – Громаді» розвиває громади: надає гранти для малого бізнесу та співфінансування для проєктів місцевої влади, навчає підприємців, відновлює і підтримує українські музеї.
Підтримуйте небайдужі бізнеси – кожна дія важлива. Лише разом ми здатні уможливити позитивні сценарії розвитку нашої країни та світу загалом.