Читати хв
Програми підтримки бізнесу в Україні

Гранти, пільгові кредити, навчальні курси та тренінги, бізнес-інкубатори, менторство — усе це програми підтримки, якими може скористатися той чи інший український бізнес. Такі ініціативи створюють не лише державні органи, а й міжнародні організації, фінансові установи, приватні фонди, однак мета в них одна — допомогти підприємцям і компаніям розвивати свій бізнес. В Україні в складних умовах війни програми підтримки бізнесу є особливо важливими. Розглянемо кілька ініціатив, які актуальні на 2025 рік.
Доступні кредити 5-7-9%
Державна програма «Доступні кредити 5-7-9%» була запроваджена на початку 2020 року з метою підтримки мікро-, малого та середнього бізнесу через надання пільгових кредитів зі зниженими відсотковими ставками. Держава компенсує частину ринкової відсоткової ставки, що дозволяє підприємцям отримувати кредити під 5%, 7% або 9% річних залежно від визначених критеріїв. Це вигідна можливість для розвитку бізнесу чи модернізації підприємства. Пільговий державний кредит можна отримати для:
- купівлі та/або модернізації основних засобів, зокрема придбання транспортних засобів комерційного та виробничого призначення;
- купівлі нежитлової нерухомості та/або земельних ділянок;
- здійснення будівництва, реконструкції, ремонту в нежитлових приміщеннях;
- купівлі об’єктів права інтелектуальної власності;
- впровадження заходів з енергоефективності для ОСББ та ЖБК.
ФОП або юридична особа, що є учасником програми «Доступні кредити 5-7-9%», може отримати позику до 50 000 000 грн на термін до 3–5 років залежно від цілей фінансування. Ставки 7 і 9% можна зменшити, якщо створити нові робочі місця. За кожного працевлаштованого працівника бізнес отримує знижку 0,5% річних (кінцева ставка не може бути нижчою за 5% річних). За сумами підписаних кредитних договорів лідирують Київ, Львівська, Дніпропетровська, Одеська, Київська, Харківська, Вінницька та Полтавська області. У програмі беруть участь 46 банків: найпопулярніші — «Приватбанк», «Ощадбанк», «Райффайзен Банк Аваль».
Грант для підтримки соціального підприємництва
Метою програми є підтримка розвитку соціальних підприємств через надання навчання, менторства, фінансування та створення можливостей для нетворкінгу, сприяння впровадженню інноваційних соціальних рішень та інтеграції вразливих категорій населення у трудову діяльність. У програмі можуть взяти участь підприємці віком 18–59 років, які мають бізнес в Україні, що працює більше ніж 1 рік. Учасники програми отримають бізнес-навчання, менторську підтримку, фінансову допомогу, сесії натхнення, онлайн-навчання та можливість для нетворкінгу. Кінцевий термін подачі заявок — 12 квітня 2025 року.
Грант на власну справу
Отримати грант на власну справу можуть як ті, хто тільки планує зареєструвати ФОП, так і досвідчені підприємці. Кошти можуть бути використані на відкриття бізнесу або його розвиток. Це чудова можливість підтримати свою справу та створити нові робочі місця. Розмір допомоги становить до 250 000 грн. Якщо місце провадження діяльності та місце реєстрації — Харків або Харківська область, розмір допомоги збільшується до 500 000 грн. Грантові кошти можна використати на:
- купівлю або оренду обладнання;
- орендну плату (не більше 25% від суми гранту);
- закупівлю сировини;
- маркетинг та рекламу;
- франчайзинг.
За умовами гранту важливо створити робочі місця, вести діяльність упродовж мінімум 3 років із моменту отримання грантових коштів і сплачувати податки в бюджет, зокрема за працевлаштованих робітників.
Грант для ветеранів і членів їхніх сімей
Гранти для бізнесу від держави — це реальна підтримка для ветеранського бізнесу. Отримане фінансування дає змогу почати власну справу або розширити наявний бізнес, яким володіє ветеран або члени його сім’ї. Грантова програма створена для учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, а також їхніх дружин або чоловіків. Розмір гранту залежить від певних умов:
- до 250 000 грн — потрібно створити 1 робоче місце;
- до 500 000 грн — потрібно створити 2 робочих місця;
- до 1 000 000 грн — потрібно бути ветераном, зареєстрованим як ФОП від 1 року та створити 4 робочих місця, програма покриватиме 70% вартості проєкту.
Грантові кошти можна витратити на придбання франшизи, меблів, обладнання чи транспортних засобів для комерційного використання, ліцензійного ПО (до 50% гранту), сировини, матеріалів, товарів і послуг, що потрібні для реалізації бізнес-плану, тварин чи саджанців для створення ферм (до 70% гранту), послуг із маркетингу та реклами (до 10% гранту). Також до 25% грантових коштів може піти на оренду нежитлових приміщень або землі для комерційних і виробничих цілей, до 30% коштів — на оренду обладнання, до 50% коштів — на лізинг обладнання, крім власних транспортних засобів.
Грант на виробництво переробної промисловості
Ще одна програма державної підтримки бізнесу — це грант на створення або розвиток виробництва переробної̈ промисловості. Скористатися грантом можуть майбутні та вже діючі ФОП і юридичні особи. Розмір гранту становить до 8 000 000 грн за умови створення від 5 робочих місць незалежно від розміру гранту (за умови сплати ЄСВ із заробітної плати з цих робочих місць не менше 20% від суми запитуваного гранту). Цей грант можна витратити на:
- купівлю основних засобів виробництва (верстатів, технологічного обладнання);
- введення в експлуатацію верстатів, технологічного обладнання;
- доставлення придбаних верстатів, технологічного обладнання;
- поповнення оборотного капіталу (якщо основний КВЕД — 30.30).
При отриманні гранту важливо створити 5 робочих місць, здійснювати діяльність від 3 років і сплачувати податки в бюджет, зокрема для працевлаштування робітників.
Грант для підтримки технологічних компаній
Ще одна грантова програма для бізнесу, метою якої є підтримка інноваційних підприємств, сприяння розвитку їх конкурентоспроможності та фінансової стабільності, стимулювання створення нових робочих місць і соціального ефекту через реалізацію інвестиційних проєктів. Подати заявку на отримання гранту можуть вже зареєстровані підприємці, які не отримували інвестицій, грантових коштів або державної допомоги в розмірі понад 500 000 USD за весь період діяльності та мають сукупний дохід до 500 000 USD за останній рік (на дату подачі заявки). За умовами програми фінансування отримають 74 команди, з яких 48 команд на стадії pre-seed із загальною сумою до 25 000 USD і 26 команд на стадії seed із загальною сумою до 50 000 USD. Кінцевий строк дії програми — 31 грудня 2025 року.
Державна політика «Зроблено в Україні»
Політика «Зроблено в Україні» започаткована Президентом України та має на меті залучення інвестицій для розвитку українських виробників, збільшення виробництва продукції із високою доданою вартістю та стимулювання попиту на українські товари. Програма «Зроблено в Україні» передбачає різні інструменти допомоги бізнесу, серед яких:
- Програма компенсацій аграріям за придбання техніки та обладнання українського виробництва. Держава через уповноважені банки компенсує аграріям, які купують техніку та обладнання українського виробництва, до 25% їх вартості. Локалізація виробництва такої техніки чи обладнання має перевищувати 60%.
- Програма компенсації 15% вартості (без ПДВ) за придбання енергетичного, будівельного, колісного та спеціального обладнання українського виробництва. Покупці, які придбали вказану техніку чи обладнання українського виробництва через уповноважені банки, можуть отримати від держави компенсацію 15% від вартості без ПДВ. Виробники з рівнем локалізації не менше 40% подають заявки до Мінекономіки для включення їхньої продукції до відповідного переліку.
Ця політика також передбачає розвиток індустріальних парків, а саме фінансування до 150 000 000 грн для будівництва необхідної інфраструктури цих парків. Кошти надають безповоротно та покривають до 50% кошторисної вартості робіт, як-от облаштування території або будівництво інженерно-транспортної інфраструктури. Також можуть бути компенсовані до 50% від вартості приєднання до електромереж. Якщо мова йде про деокуповані території, компенсація збільшується до 80%.
Державна програма компенсацій за розмінування агроземель
Програма запрацювала у вересні 2024 року. Вона передбачає 100% покриття вартості розмінування земель, яке планується провести, та 80% компенсації за землі, які вже розміновані (за умови наявності у фермера відповідних підтверджувальних документів). На 2025 рік на ці потреби держава заклала в бюджет 1 млрд грн.
Грант на розвиток інноваційних рішень для підтримки жінок у технологічних сферах
Міжнародний грант для бізнесу від венчурного фонду Unicef спрямований на підтримку стартапів, що розробляють інноваційні технології з відкритим кодом, які сприяють покращенню здоров’я, економічної участі та доступу до основних послуг для жінок і дівчат. Окремо заохочується подання заявок від стартапів, очолюваних жінками, а також молодих засновників віком до 35 років. Особлива увагу приділяється таким ініціативам:
- інновації у сфері здоров’я жінок;
- подолання гендерних викликів;
- соціально-економічне розширення можливостей жінок.
Максимальна сума гранту становить 100 000 доларів. Подати заявку на участь у програмі можна до 8 травня 2025 року.
Грант для створення робочих місць і розвитку підприємництва
Грант від Шведського інституту (SI) — це фінансова підтримка в реалізації спільних проєктів, спрямованих на відбудову України, реформування та інтеграцію в ЄС у кількох сферах: інклюзивний економічний розвиток, підприємництво та торгівля, права людини, демократія, верховенство права та гендерна рівність. Основний заявник повинен бути юридичною особою, зареєстрованою у Швеції, при цьому щонайменше один із максимальних шести партнерів повинен бути з України. У межах ініціативи доступні три види грантів на суму від 200 000 до 3 000 000 шведських крон.
Грант на сад
Мета гранту — підтримка розвитку садівництва через фінансування проєктів посадки садів. Участь у програмі можуть взяти ФОП та юридичні особи з садом площею від 1 до 25 га на земельній ділянці або на суміжних земельних ділянках. Розмір гранту становить від 140 000 до 400 000 грн за гектар, але не більше 70% вартості проєкту висадки насаджень. Кошти можна витратити на оплату рахунків постачальникам за матеріали та обладнання, включені до кошторису проєкту. Умовами отримання гранту є зобов’язання створити необхідну кількість робочих місць, вести діяльність від 5 років після завершення посадки насаджень і сплачувати податки в бюджет.
Грант для підтримки підприємців у містах та селах України
Мета програми — створення умов для сталого розвитку підприємництва, зокрема як відповідь на негативні економічні та соціальні наслідки війни, через надання мікрогрантів для започаткування, масштабування та/або релокації наявного мікропідприємництва та середнього бізнесу в містах та селах. Взяти участь у програмі можуть підприємці з Києва, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Івано-Франківської, Київської, Львівської, Полтавської, Сумської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської та Чернігівської областей. Усі кандидати повинні пройти освітній курс «Шлях підприємця». Серед пріоритетних категорій кандидатів на отримання гранту:
- учасники, які мають бізнес-ідею та потребують фінансування;
- власники бізнесу в селах або невеликих містечках;
- ті, хто повернувся з війни і готовий працювати;
- учасники, члени родини яких є військовими, що воюють на фронті, або загиблими Захисниками чи Захисницями України.
Сума гранту становить до 100 000 грн. Подати заявку на участь потрібно до 7 квітня 2025 року. Міжнародні та державні програми підтримки бізнесу в Україні — це чудова можливість покращити економічні показники діяльності, залучити додаткове фінансування, розширити ринки збуту та впровадити інноваційні рішення для стійкого розвитку підприємства. Як показує дослідження КСВ, яке провела команда Щедрого вівторка, підтримка бізнесу в Україні, зокрема за допомогою грантів, є не просто важливою, а життєво необхідною для стабілізації економіки, збереження та створення робочих місць, подальшого розвитку країни. Це особливо важливо в умовах війни, коли підприємці постійно стикаються з різними викликами. Підтримка підприємництва має бути одним із ключових чинників, які сприяють розвитку конкурентоспроможної та незалежної української економіки.