Читати 4 хв
Новий зір: #МОД — це проєкт вдячності військовим
#МОД — це проєкт вдячності військовим
Історія соціального проєкту, що рятує зір тим, хто рятує нас
Благодійний фонд “Побач перемогу” заснований мережею приватних медцентрів “Новий Зір” та “Ексімер” у вересні 2022 року, хоча фактично працює з 2014 року — тоді відбулись перші безкоштовні операції з відновлення зору військових та цивільних, втраченого через війну.
А вже у червні 2023 року фонд започаткував проєкт #МОД — Мобільна Офтальмологічна Допомога — і проводить безкоштовну діагностику та лікування зору на прифронтових територіях. За цей час вже відбулось 6 виїзних місій у 18 містечках Донеччини та Харківщини, всього оглянуто 2255 пацієнтів, з них 1276 військових. В місіях брали участь 6 лікарів, зокрема головний лікар однієї з філій.
Як це відбувається, розповідає Марина Чирва, заступниця генерального директора групи компаній “Ексімер” та “Новий зір” в Україні.
Мета — приїхати до людей, які не можуть покинути позиції
Мобільна офтальмологічна допомога — це проєкт вдячності військовим, спосіб висловити подяку тим, хто захищає нас. “Розумієш, я був поранений саме через те, що погано бачив” — так після операції на очах мені сказав звільнений з полону азовець.
Наша ідея: приїжджати до військових, які не можуть залишити місце служби. Щоближче ми зможемо підібратись, то краще, тому використовуємо невеликий транспорт для перевезення команди і обладнання.
Ми не просто перевіряємо зір, #МОД — це повне обстеження з можливістю підібрати окуляри, лінзи чи отримати ліки. У такий спосіб ми можемо вчасно діагностувати хвороби очей та виявити травми, що потребують негайного втручання. Крім того, так лікарі можуть висловити повагу й вдячність, а військові — відчути турботу.
Військові дуже втомлені. Але під час огляду вони відпочивають, у них навіть змінюється вираз обличчя.
Про мотивацію лікарів
Я працюю в медичному бізнесі 20 років, я бачила все, але не очікувала, що поїдуть лікарі-жінки. Фактично до фронту 20 км, повітряна тривога як поняття відсутнє, працює артилерія. Під час першої ж поїздки був приліт по локації, яку ми щойно залишили. Це страшно. Останній виїзд завершили раніше, ніж планували, якраз через обстріли Покровська, де в той час працювала команда. Тобто ти реально ризикуєш. До того ж важко бачити військових втомленими. Але всі лікарі розуміють, чому вони туди їдуть. Це не про гроші й навіть не про соціальну відповідальність компанії.
Кілька разів брав участь у місії і головний лікар “Ексімера” Володимир Головкин. Він сам з Донецька. Якщо говорити прагматично, для компанії легше відправити просто хорошого лікаря-офтальмолога, а не головного лікаря, досвіченого хірурга. Тому коли він вперше сказав, що поїде, я мала деякі сумніви. А потім згадала розповідь Володимира про рідні місця та як він мріє туди повернутися. Це було не просто бажання підтримати проєкт, це був внутрішній поклик. Це магія, і вона сталася.
У цивільних у прифронтових містах теж дуже велика потреба в лікарях!
Ми свідомо орієнтуємось передусім на допомогу військовим, але не оминаємо і цивільних. Приміром, одного разу приїхали в невелике місто Добропілля в Донецькій області. В перший же день роботи зібралась черга з декількох сотень людей. За словами однієї з пацієнток, гарного офтальмолога тут не було багато років. Тому для всіх, хто залишився або не може виїхати в обласний центр, #МОД — єдина можливість обстеження..
Після перемоги…
Після перемоги попит на офтальмологічні послуги буде в рази вищий, ніж він є зараз. Щоб військові, які повернуться з фронту, могли на власні очі бачити перемогу, нам доведеться багато працювати над реабілітацією. Назва нашого фонду — “Побач перемогу”. Думаю, ми її не змінимо.