Читати хв
Екологічна відповідальність бізнесу: що це таке і чому це важливо

Якщо ще відносно недавно екологічна відповідальність бізнесу вважалась винятково турботою про природу, то наразі велика кількість компаній розуміють, що це ще й стратегічна перевага. Екологічно відповідальний бізнес не просто уникає штрафів, а й покращує свою репутацію, залучає інвесторів, підвищує конкурентоспроможність тощо. В умовах України екологічні ініціативи мають особливу мотивацію, адже, наприклад, впровадження альтернативних джерел енергії дозволяє не просто піклуватися про навколишнє середовище, а ще й бути енергонезалежним підприємством.
Розглянемо докладніше, що таке екологічна відповідальність бізнесу, чому вона важлива, які екологічні проблеми створюють підприємства в Україні, як зменшити їх вплив та інші важливі моменти.
Що таке екологічна відповідальність бізнесу
Екологічна відповідальність бізнесу — це зобов’язання компанії мінімізувати свій вплив на довкілля, використовуючи екологічно безпечні технології, ресурси та підходи у своїй діяльності. Мова йде про довгострокову стратегію, що передбачає комплексний і системний підхід.
Незалежно від масштабу та сфери діяльності підприємства воно має бути екологічним, адже це і є відповідальний спосіб управління бізнесом. Стратегії та практики для впровадження екологічної відповідальності можуть бути різними для різних компаній і передбачати, наприклад скорочення викидів підприємства, раціональне використання ресурсів, зменшення відходів, застосування безпечних технологій виробництва тощо.
Чому екологічна відповідальність важлива для компаній
Екологічна відповідальність — не просто тренд, який буде актуальним лише впродовж певного періоду. Це відповідь бізнесу на глобальні екологічні виклики, які нікуди не зникнуть, а з часом ставатимуть все актуальнішими.
Чому для компаній важливо бути екологічно відповідальними:
- Дотримання законів. Українське законодавство у сфері екології ставатиме все жорсткішим, оскільки повинно буде відповідати вимогам ЄС. Виробники, які вже зараз розробляють вихід на європейський ринок, мають вивчати екологічні практики, як-от більше використання вторинної сировини, скорочення викидів, впровадження екостандартів тощо.
- Зростання попиту на екологічні продукти. Дослідження показують, що близько 70% споживачів готові підтримувати своїм гаманцем продукцію саме екологічно відповідального бізнесу.
- Економічна вигода. Завдяки використанню перероблених матеріалів і зменшенню відходів реально знизити витрати на виробництво продукції.
- Покращення іміджу. Компанії, які турбуються про довкілля, мають більшу довіру клієнтів, легше залучають інвесторів і виділяються завдяки кращому іміджу.
- Турбота про майбутнє. Завдяки соціально-екологічній відповідальності бізнес береже природні ресурси та покращує якість життя для наступних поколінь.
Компанії, які ще не впроваджують екологічні ініціативи, повинні розуміти, що це вигідно як для країни чи планети загалом, так і для розвитку бізнесу зокрема, адже від рішення бути екологічно відповідальним підприємством виграють усі — як власники та працівники компанії, так і споживачі.
Основні екологічні проблеми, спричинені бізнесом
Серед головних екологічних проблем України залишаються забруднення водних ресурсів і атмосферного повітря, збільшення обсягів промислових і побутових відходів. Однак перше місце все ж займає забруднення атмосфери. Щороку обсяг шкідливих викидів від промислових підприємств зростає в середньому на 8%.
Які основні екологічні проблеми створює бізнес:
- забруднення повітря через викиди заводів, ТЕС, транспортних засобів;
- забруднення водойм внаслідок скидання відходів у річки;
- надмірна та нелегальна вирубка лісів для заготівлі деревини;
- відсутність культури сортування сміття, нестача переробки, забруднення пластиком;
- виснаження ґрунтів через використання хімікатів та інтенсивне землеробство;
- кліматичні зміни внаслідок збільшення парникових газів від виробництва;
- руйнування природних екосистем через забудову та видобуток корисних копалин тощо.
Бізнес має суттєвий вплив на екологію, однак йому під силу зменшити шкоду для довкілля та впровадити для цього сталі практики з довгостроковою стратегією.
Як бізнесу зменшити свій вплив на довкілля
Екологічно відповідальні практики може впроваджувати будь-який бізнес незалежно від його масштабу, кількості працівників, сфери діяльності, розташування та інших параметрів. Однак важливо не обмежуватися лише контейнерами для сортування сміття в офісі чи на складі, а дивитися на проблему ширше. Чим більше підприємство шкодить довкіллю, тим більше зусиль воно повинно прикладати для зменшення негативного впливу та впровадження екологічних ініціатив у свою діяльність.
Ось кілька способів, як підприємства можуть зменшувати свій вплив на довкілля:
- Вимірювання викидів парникових газів в атмосферу. Отримані показники слід проаналізувати та визначити, який вид діяльності компанії потребує особливої уваги та модернізації для більш екологічної роботи.
- Зниження споживання енергії. Економія світла, використання енергоощадного обладнання чи сонячних панелей, вимкнення техніки від живлення, відмова від паперового документообігу — це прості та доступні дії для будь-якого бізнесу.
- Зменшення кількості відходів. Для цього потрібно встановити спеціальні контейнери для сортування паперу, пластику, скла тощо. Також важливо зменшувати використання одноразових матеріалів, натомість шукати способи повторного використання ресурсів. Лінійну модель «виробництво – споживання – утилізація» варто замінити на кругову, де відходи є ресурсом для повторного використання.
- Впровадження «зелених ініціатив». Створення парків, висадка дерев у лісах, толоки біля водойм та в місцях відпочинку, встановлення контейнерів для збору вживаного одягу — ці ініціативи також нескладно реалізувати навіть малому чи середньому бізнесу.
- Співпраця з екологічними постачальниками. Компаніям варто вибирати постачальників із схожими цінностями. Це допомагатиме знижувати загальний екологічний слід бізнесу.
Екологічна відповідальність бізнесу — це не лише про модернізацію виробництва та зменшення відходів. Це також про навчання команди та залучення до своїх ініціатив співробітників. Працівники повинні бути в курсі екологічної трансформації підприємства і, більше того, мають бути безпосередніми учасниками цього процесу.
Приклади компаній, які успішно впроваджують екологічну відповідальність
Багато компаній у світі активно впроваджують у свою діяльність принципи сталого розвитку. Наприклад, концерн BMW створює освітні програми для підвищення рівня обізнаності про соціальні та екологічні загрози. Шведський виробник одягу H&M збирає старі речі для сортування та переробки тощо.
В Україні також є бізнеси, які успішно впроваджують екологічну відповідальність. Енергетична компанія ДТЕК у 2023 році запустила Тилігульську ВЕС, що має позитивний екологічний ефект, оскільки дозволяє заощадити до 400 000 тонн викидів CO2 в атмосферу щорічно.
Ще один відомий екологічно відповідальний бізнес — вінницький завод із виробництва холодильного обладнання GreenCool. На даху підприємства встановили сонячну електростанцію потужністю 600 кВт, яка в літній період здатна повністю забезпечити потреби заводу в енергії.
Українська IT-компанія ЛУН створила громадську організацію «ЛУН Місто», щоб систематизувати дослідження та будувати співпрацю з місцевою владою та іншими організаціями. Наразі «ЛУН Місто» запустила real-time систему моніторингу якості повітря в Києві та багатьох інших містах України.
Мультимаркет «Аврора» також активно реалізує екологічні ініціативи. У 2023 року в Полтаві відкрився перший пункт сортування відходів Avrora Green. У всіх магазинах мережі встановлені контейнери для збору використаних батарейок. Станом на лютий 2025 року, «Аврора» зібрала понад 1,7 мільйона батарейок, з яких 856 600 вже відправлено на переробку. Компанія активно залучає своїх співробітників до висадки дерев, прибирання територій від сміття тощо.
Компанія «Центр управління відходами» та українське представництво французької компанії Danone реалізують спільний проєкт з переробки протермінованої молочної продукції та дитячого харчування. Близько 90% залишків молочної продукції потрапляє на переробку на біогаз. Решту 10% передають на безпечне спалювання з виробленням теплової та електричної енергії.
Це лише кілька прикладів українських бізнесів, які ухвалили рішення бути екологічно відповідальними та активно впроваджують подібні ініціативи у свою діяльність. Почати шлях до екологічної відповідальності можна з простого, наприклад із сортування сміття, не забуваючи, що перші кроки повинні з часом перерости в комплексну та довгострокову стратегію.