Як дітям та школам долучитися до Щедрого Вівторка

Кожного року відбувається Всеукраїнський день добрих справ, цього разу, у 2021 році це 30 листопада. Але, окрім цього, 1 червня, у Всесвітній день захисту дітей, відбудеться #ЩедрийВівторокКоженВівторок, аби нагадати, що можна робити добрі справи кожен день.

Україна вперше 2020 року офіційно приєдналась до глобального руху #ЩедрийВівторокДіти. Діти вже не перший рік долучаються до Щедрого Вівторка: минулі роки школярі організовували ярмарки, аукціони, волонтерські проекти. Тож їхня ініціативність та добрі справи надихнули на впровадження окремого проекту #ЩедрийВівторокДіти.

Існує багато способів приєднатися до однієї з найдобріших подій року. Можна поширити інформацію про #ЩедрийВівторок у соціальних мережах, долучитися до існуючої благодійної акції або ж організувати власну.

Чудова нагода розповісти учням про різноманітні форми допомоги — це провести Уроки Доброти. Якщо цей процес проходитиме невимушено та цікаво, діти самі захочуть приєднуватися до благодійних акцій, будуть залучати своїх однокласників та друзів.

Якими можуть бути “Уроки доброти” у школах

Залучай волонтерів, благодійні організації, показуй тематичні відеоролики, організовуй квести. Дітей потрібно зацікавити, найкраще це зробити в інтерактивній формі. Не забувай, що заняття можна проводити як в очному, так і в онлайн-форматі.

  • Запропонуй учням розповісти історії з життя про добро, любов та хороші вчинки. Розкажи ситуації, в яких люди уважні одне до одного, допомагають іншим, піклуються та дбайливо ставляться до рідних і друзів.

  • Запроси волонтера від благодійної організації, яка опікується тваринами чи проведи урок самостійно на тему відповідального ставлення до чотирилапих. Розкажи дітям про ситуацію з безпритульними тваринами, про варіанти допомоги та яким має бути гарний господар для свого улюбленця. Для таких уроків створено тематичні мультфільми та навіть спеціальний посібник, який затвердили в Міністерстві освіти.

  • Влаштуй Уроки доброти, де учні дізнаються про важливість сортування відходів, як правильно здавати речі на переробку та життя у стилі Zero waste. Рекомендуємо прочитати корисну статтю «Речі на благодійність: чому важливо давати речам друге життя». Запропонуй учням провести один день дотримуючись екопорад та обговоріть результати на уроці. Запроси волонтера від екоорганізацій або ж проведи урок самостійно.

Учні та вчителі можуть організувати у своєму навчальному закладі власну благодійну акцію.

Але перед цим слід визначитися з метою: виріши разом з дітьми, кому ви плануєте допомогти. Наприклад, можна звернутися до благодійних фондів та запитати про їх потреби.

Ось декілька ідей, як провести #ЩедрийВівторокКоженВівторок у школі та зібрати гроші на гарну справу:

Шкільний ярмарок

Це захід, в якому беруть участь не тільки діти, але й їх рідні. На ярмарок можна принести домашні страви за родинними рецептами, солодощі, книги, листівки із далеких країн, handmade-вироби тощо. По завершенню ярмарки підсумуй результати та розкажи, на що підуть зібрані кошти. Також корисно розповідати про перебіг ярмарки: які вироби були представлені, що стало найбільш популярним.

Благодійний концерт чи спектакль

Такий захід вимагає підготовки. Тому слід запланувати його завчасно. Чудово, якщо вдасться залучити до участі не лише дітей, а й батьків та вчителів. Механіка заходу може бути такою: гості концерту роблять благодійний внесок за вхід.

Квест

Придумай цікаву історію, завдання та декорації, щоб залучити дітей до участі у квесті. Всі учасники роблять невеликий внесок, наприклад, 10 гривень, а зібрані гроші йдуть на спільну благодійну мету.

Художня виставка

Запропонуй учням намалювати картину чи надрукувати фотографії, які були зроблені ними. Влаштуй у школі виставку та зроби платний вхід або вкажи ціни на представлені роботи. Зібрані кошти підуть на благодійність.

Акція «Копійкові баталії»

Влаштуй змагання серед класів: хто швидше наповнить копійками трилітрові банки. Пам’ятай, що мільйонні пожертви збираються з невеликих сум. Кожна гривня — це внесок у велику справу.

Благодійна фотозона

Підготуй фотозону, де б школярі хотіли зробити світлину, щоб викласти фото в соціальні мережі. Запропонуй робити благодійний платіж, які потім можна віддати на добру справу.

Допомагати можна не тільки грошима, але й своїм часом, талантом та ідеями. Можна стати волонтером однієї із благодійних організацій чи допомагати тим, хто у цьому потребує.

Подарунки дітям

Запропонуй школярам підготувати подарунки дітям, які знаходяться у лікарні чи у дитячих будинках. Наприклад, це можуть бути вироби ручної роботи, улюблені книги, іграшки тощо. Збери посилку та відправ її поштою, чи приїдь познайомитися та подарувати гостинці особисто. Також можна влаштувати культурний вечір для школярів. Якщо це концерт чи вистава, запроси на неї дітей із дитячих будинків. Це чудова нагода поспілкуватися та подружитися. Про безкоштовні квитки можна домовитись з театром чи організаторами концерту, або ж залучити батьків та вчителів.

Благодійні організації до яких можна звернутися: фонд «Запорука», «Місто щасливих дітей»Фонд «Зміни одне життя—UA»

Допомога чотирилапим

Зв’яжися з притулком та дізнайся, що їм зараз необхідно: корм, ліки, посуд, іграшки, ковдри тощо та організуй збір необхідних речей. Влаштуй регулярні поїздки до одного із притулків, щоб діти познайомилися з підопічними, допомогли з вигулом, а також передати зібрані речі.

Також можна стати опікуном одного з підопічних, поки вони не знайдуть родину. Обери одного або й більше чотирилапих і щомісяця виділяй кошти на піклування про нього. В будь-який час клас може відвідати свого улюбленця, привести смачненьке та погуляти з ним. Опікуном можна бути не тільки домашніх, але й диких тварин. Наприклад, є притулки для ведмедиків, яких врятували від жорстокого поводження. Тепер вони живуть у спеціальних заповідниках.

Притулки та благодійні організації до яких можна звернутися: СіріусЩасливий берегWHITE ROCK Bear ShelterHappy PawGaia AnimalsХочу котаХочу собакуВелике серцеСлужба обліку та реєстрації тварин.

Приєднайся до екологічних заходів

Встанови разом з батьками у школі контейнери для роздільного збору сміття. Учні навчаться сортувати скло, папір, пластик, а зібрані кошти за здану вторсировину підуть на благодійність чи інші екоініціативи. Наприклад, учні та їх батьки можуть придбати саджанці та посадити дерева на території школи. Запропонуй дітям стати волонтерами екологічної організації та закликати приєднуватися друзів до суботників чи інших екологічних подій.

Екоорганізації до яких можна звернутися: Україна без сміття – навчальні постери, лекції, екоуроки, Екодія – громадська організація, яка об’єднує екоактивістів,  Батарейки, здавайтеся!Kharkiv Zero Waste.

Допоможи стареньким

Зв’яжися з організацією, яка допомагає літнім людям та дізнайтесь, чим можна допомогти.

Наприклад, взяти участь в розвезенні продуктово-побутових пакетів, допомогти організувати захід чи просто приїхати та поспілкуватися з бабусями та дідусями.

Також можна піклуватися про літніх людей зі свого району чи будинку. Розкажи дітям, що вони можуть допомагати, роблячи звичайні буденні речі: купити ліки, сходити за продуктами, вигуляти собаку, оплатити комунальні платежі або навіть навчити користуватися гаджетами.

Благодійні фонди до яких можна звернутися: СтаренькіЖиттєлюбletshelp_together.

Онлайн-активності

Якщо твоя школа працює в онлайн-режимі, ми пропонуємо організувати онлайн-активності:

  • Розкажи в соціальних мережах власну історію добрих справ або пошир інформацію про проєкт з тегом #ЩедрийВівторок.

  • Запропонуй школярам та їх батькам організувати онлайн-челендж «від сім’ї до сім’ї». Родини передають різноманітні естафети своїм друзям чи сусідам, використовуючи хештег #ЩедрийВівторокДіти. В челенджі можна виконувати різні завдання: створення чогось своїми руками, кулінарія тощо. Проявляй креатив та фантазію.

  • Влаштуй благодійний ярмарок у соціальних мережах, де батьки та діти зможуть запропонувати усім охочим купити різноманітні речі: від домашніх смаколиків до одягу. Зібрані кошти передай на потреби благодійних фондів чи притулків. Важливо звітувати про предані кошти, аби вам довіряли.
    Благодійні організації до яких можна звернутися: Фонд “Запорука”Серця МайбутньогоТаблеточкиФонд допомоги онкохворим дітям “Краб”.

  • Допоможи знайти новий дім безпритульним тваринам. Звернись до притулку чи благодійної організації з проханням надати інформацію про чотирилапого, який шукає родину. Запропонуй школярам написати та розмістити пост на своїй сторінці у соціальних мережах. Обов’язково розкажи, чи вдалося знайти дім пухнастику, щоб більше людей дізналось про ваші добрі справи.
    Притулки та благодійні організації до яких можна звернутися: СіріусЩасливий берегWHITE ROCK Bear ShelterHappy PawGaia AnimalsХочу котаХочу собакуВелике серцеСлужба обліку та реєстрації тварин.

  • Влаштуй обмін книгами за благодійний платіж. Запропонуй школярам та їх батькам розмістити в соціальних мережах книги, які вони вже прочитали. Зібрані гроші передай на потреби благодійних фондів чи притулків.

  • Зроби окрему сторінку у соціальних мережах для розважального голосування.
    Нехай діти та вчителі розкажуть, що найсміливіше вони готові зробити, якщо за них проголосують. Голосування відбувається невеликим благодійним платежем, наприклад, 5-10 грн. Той, хто виграє в голосуванні, виконує завдання, яке пропонував. Це об’єднує та зміцнює дітей та дорослих.

  • Ще одна можливість зробити гарну справу онлайн  — написати лист підтримки тим, хто почувається самотньо.  Для цього потрібно звернутися у спеціалізовані благодійні організації та дізнатися, кому можна написати лист. Розкажи про це у соціальних мережах, щоб більше людей приєдналось до ініціативи.
    Також через звичайну пошту можна додати до листа подарунок. Це можуть бути різноманітні солодощі, малюнки, власні вироби тощо.

  • Під час пандемії підтримка необхідна й нашим лікарям. Долучи учнів до флешмобу в соціальних мережах, написавши пост зі словами вдячності лікарям.
    Благодійні фонди до яких можна звернутися: СтаренькіЖиттєлюб.

Обирай захід, який надихнув вас на добру справу та скоріше приєднуйся. Чекаємо на твої великі історії!